Stephen King - výpisky z díla

9. března 2017 v 21:07 | Knihomolka |  Výpisky z knihOSTROV DUMA KEY
"Namlouváme si hlouposti tak často, že bychom se tím mohli živit."


TO
"Všechno je mnohem těžší, když je to doopravdy. Když máš srdce v hrdle. Když to není hra."

"Zevnitř je to fajn. Mluvím o vnějšku. Něco, co by mělo být pryč a není. Z takových snů se probouzím a myslím si 'Celý můj příjemný život není nic než oko nějakého tajfunu, který neznám.' Mám strach. Ale pak to prostě... vybledne. Tak, jak tomu u snů bývá."

"Každým rokem vypadal svět víc a víc jako jeden obrovský elektronický strašidelný dům, kde spolu žili v tísnivé koexistenci digitální duchové a poděšené lidské bytosti."

"Za všechno na tomhle světě se musí platit. Možná proto nás Bůh učinil nejprve dětmi a nechal nás při zemi, protože ON ví, že musíte hodně padat a krvácet, než se naučíte tuto jednoduchou lekci. Musíte zaplatit za to, co dostanete, máte to, za co jste zaplatili... a dřív nebo později se to, co vlastníte, k vám dostane."

"Točí-li se kola vesmíru správně, pak je dobro vždy kompenzováno zlem - ale i dobro může být strašné jako zlo."

"Možná ani něco takového jako dobří a špatní kamarádi neexistuje - možná existují prostě jen kamarádi, lidé, kteří za vámi stojí, když je vám nejhůř, a kteří vám pomáhají překonávat samotu. A kvůli nim asi stojí za to mít strach, doufat a žít. A možná také i za ně zemřít, když je to třeba. Žádní dobří kamarádi. Žádní špatní kamarádi. Jen lidé, keré chcete, s nimiž potřebujete být; lidé, kteří se zabydlí ve vašem srdci."


Z BUICKU 8
"Někdy, když je všechno špatně, dotane se nám pomoci, kterou jsme nečekali. A někdy to pořád nestačí."


SRDCE V ATLANTIDĚ
"Cosi ve mně, cosi, co odporovalo svým nejlepším zájmům, ale bylo to velmi mocné, si stále vyhrazovalo právo mě eskortovat k útesu... a pak mě z něj shodit."PISTOLNÍK
"Nejdřív přijdou úsměvy, potom lži. Poslední je střelba."


DRAČÍ OČI
"Lidská mysl, zvlášť u dětí, je jako studna, hluboká studna plná dobré vody. A někdy, když je některá myšlenka příliš nepříjemná a nesnesitelná, člověk tu myšlenku zamkne do těžké skříňky a hodí jí do studny. Poslouchá, jak to žbluňkne... a skříňka zmizí. Jenomže ona samozřejmě nezmizí. Ne doopravdy. A skříňky, ve kterých jsou pohřbeny ty zlé, děsivé myšlenky, mohou shnít, a ten hnus zevnitř může po nějaké době prosáknout ven a vodu otrávit... a když je studna mysli otrávená hodně, výsledkem je to, čemu říkáme šílenství."


TOMMYKNOCKEŘI
"Člověk někdy věří, že vidí až na dno studny lidské hlouposti a důkaz, že studna žádné dno nemá, je občas užitečný."


ZHUBNI
"Utrpení má rádo společnost a já si myslím, že všichni máme sklony k pomstychtivé zlomyslnosti, která je tak propletená s našimi dobrými povahovými rysy, že se jí nikdy nedokážeme zbavit."

"Je snadné dávat vinu, je snadné chtít pomstu. Ale když se na všechno podíváš zblízka, začneš chápat, že všechno souvisí se vším, že někdy se věci dějí jen proto, že se dějí. Nikomu z nás se nelíbí, že to tak je, protože pak bychom se nikdy nemohli do někoho pustit, abychom ulevili své bolesti, musíme hledat jiné cesty a ty jsou složitější a méně uspokojivé."


LUNAPARK
"Lidé si myslí, že první láska je roztomilá a nejroztomilejší je ve chvíli, kdy tohle první pouto pukne. Slyšeli jste tisíc popových a countryových písniček, které to dokazují: nějakému pošetilci zlomilo děvče srdce. Jenže to prvně zlomené srdce vždycky bolí nejvíc, hojí se nejpomaleji a zanechává nejviditelnější jizvu. Co je na tom roztomilého?"

"... některé dny jsou jako vzácný poklad. Není jich mnoho, ale myslím, že skoro v každém životě se jich pár najde. Tenhle patřil mezi ty moje, a když je mi mizerně - když se na mě život sype a všechno vypadá jako laciný šunt, jako Radostná ulice za deštivého dne -, vracím se k němu, aby mi připomněl, že život pokaždé není krutý podfuk. Někdy jsou odměny opravdové. Někdy jsou hodnotné."


DOKTOR SPÁNEK
"Ať jdeš, kam chceš, sebe si bereš s sebou."

"Život je kolo a otáčí se, takže se vrátí zpět."


DOLORES CLAIBORNEOVÁ
"Když je venku beznadějná tma a uvnitř jsi jenom ty, kdo může jako první udělat světlo a pečovat o něj, tak musíš bejt svině. Ale ta cena. Ta strašlivá cena.

"Čas je jako úžina, co leží mezi ostrovama a pevninou, a jedinej trajekt, kterej ji může překont, je vzpomínka, a ta je jako loď přízraků - když chcete, aby zmizela, po chvíli zmizí."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama