E. M. Remarque: Říše snů/Gam

12. dubna 2017 v 22:29 | Knihomolka |  Výpisky z knih"To plně chápu - když je takhle hezky, nechce se člověku vůbec mezi lidi"
"A přece přitom po lidech touží."
"Je to takové zvláštní - touží po člověku, který vůbec neexistuje."
"Možná touží po lidskosti v člověku..."
"Po čemsi bezejmenném..."
"Naše nejlepší touha je vždycky bezejmenná..."
"To je ale bolestné..."
"Jen zpočátku - později už to víme a naučíme se s tím žít. Život je zázrak, jenže bez kouzla."

"Maloval dekorace. Ze svého výdělku šetřil každý groš, nic si nedopřál, jen aby si mohl kupovat knihy. Četl celé noci. Goetha znal zčásti zpaměti. Postupně se v něm začal rodit básník; pak psal za nocí verše a dramata. Pevně věřil, že bude mít úspěch. Jak často hovořil o tom, že honorář za svou hru, která přece musí prorazit, využije k cestě do Itálie! Dokonce se už začal učit italsky.
Nikdy se toho nedožil, ani dramatu, ani té cesty. Po krátké době zemřel na starou plicní chorobu.
Jeden z těch mnoha německých nepraktických bláznů, mohl by někdo říct; a možná by měl i pravdu. Ale pro mne je v tom víc velikosti, než když někdo dobude svět."

"I když naše štěstí letí až ke hvězdám a slunci vstříc - i když naplněni blahem zvedáme ruce: jednou je našemu štěstí i našim snům konec a vždycky vše končí bědováním nad tím, co jsme ztratili. Být člověkem - jak těžký je to osud! Chtít se věčně držet za ruce, a přece se muset vždy znovu ztrácet podle věčných zákonů. Celý život zápasit, bojovat, jásat, trpět - a přece tu nakonec stát a mít jako jediné a poslední onu píseň o vlaštovkách: ... daleko svět, jenž býval kdysi můj. - Vlaštovčí let, vlaštovčí let - nevrací, cos měl tak rád - Nelze brát zpět, nelze brát zpět - jen zpěvu naslouchat. - Život jde dál... dál..., až také ústa, která jsme kdysi milovali, žalují: ... Ach, daleko svět, - jenž býval kdysi můj."

"Když jsem byl mladý, tvrdíval jsem, že muž vůbec nedokáže milovat. To jsem pak odvolal. Člověk se musí propracovat od čistě pohlavní, tělesné lásky k lásce duchovní. Mnozí lidé označují za lásku omámení smyslů, ale láska má především duchovní, duševní podstatu. Proto ještě nemusí být platonická, unylá a netělesná, ale fyzický soulad by měl být pouze vystupňováním nebo probuzením psychického kontaktu. Láska je opojení, ale ne opojení smyslů, nýbrž duší. Nejsem žádný svatoušek, ale čistě tělesnou láskou opovrhuju. Souzvuk duší, vyvrcholený v maximum a podnícený tělesně - to je celá láska."

"Vždyť my lidé jsme podivná stvoření. Nevzájem se za své city stydíme, i když se dobře známe - ba někdy se stydíme i same před sebou. Proto ať je každý sám - tak sám, že ve tmě nezahlédne ani tvář toho druhého."

"Stát se člověkem..."
"Aby se z lidí stalo lidstvo."

"Příliš lpíme sami na sobě. Sobectví je ošklivé slovo. Nikdo nechce být sobcem, a všichni jimi jsou.
Tohle JÁ! Každý hledá svou melodii, svůj tón, svůj zvuk. Člověk kráčí mnoha cestami - a musí projít mnoha lidmi, než najde cestu sám k sobě. Žádné putování není těžší než cesta k sobě. Žádné putování není těžší než cesta k sobě. Je třeba zbavit se hodně ješitnosti, sebepřeceňování a představ o sobě.A to je velice citlivá věc. - Od JÁ k TY - to je velká cesta lidstva. Snad se to nikdy nepodaří, a přece o to neustále usilujeme. Přesto! Dostat se od JÁ k TY. K velkému TY! A pak od TY ke Všemu! - K velkému TO! A co jsou pak jména? Zvuk a dým... Cit je všechno! Cit beze slov a bez obrazu - ten nejhlubší klid..."

"Jsou lidé, kteří nemají odvahu k vlastnímu štěstí. A přijde-li, odvrhují je. Chtějí být nešťastní, ale nejsou; jejich neštěstí je totiž jejich štěstí. Každý před druhými běduje, jak špatně se mu vede. Proč si jednou nepočínat obráceně! Ukázat to dobré! Kdo neustále mluví o své smůle, nakonec tomu sám uvěří. Jak často si lidé docela zbytečně ztrpčují život - a ten je přitom tak krásný! Je třeba nebýt malicherný - vždycky být velkorysý. A pak je velký i život."


Citováno z: REMARQUE, Erich Maria - Říše snů; Gam. Přel. Zlata Kufnerová a Olga Kolečková. 3. vyd. Praha: Ikar, 2016. 318 s. ISBN 978-80-249-2942-2.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama