Svět bez lásky je jako mrtvý, řekl plačící muž.

22. dubna 2017 v 0:09 | Knihomolka |  Citáty

"Rieux věděl, co si ten plačící muž v tuto chvíli myslí, a myslel si totéž, co on, že tento svět bez lásky je jako mrtvý a že vždycky přijde chvíle, kdy je člověk unaven vězením, prací i odvahou a touží jen po milované tváři a po srdci rozradostněném něhou."
(Albert Camus - Mor)

"Co to znamená milovat někoho?
Vždycky uchopit ho v mase, vytrhnout ho ze skupiny, byť omezené, na níž se podílí,
i kdyby to byla jeho rodina, nebo něco jiného;
a pak hledat jeho vlastní smečky, které v sobě uzavírá
a které jsou možná zcela jiné povahy."
(G. Deleuze, F. Guattari: Tisíc plošin)
"Možná, že láska spočívá v tom, že tě jemně dovedu zpátky k tobě samotnému. Ne k tomu, kým tě chci mít, ale k tomu, kým opravdu jsi."(Antoine de Saint-Exupéry)

"Co můžete udělat pro světový mír? Běžte domů a milujte svojí rodinu." (Matka Tereza)

"... ale pokud ztratíme víru v lásku, ztratí všechno na tomto světě půvab a krásu."
(Rajaa Alsanea - Děvčata z Rijádu)

"... Jednoho zaplavil takový smutek nad smrtí druhého a tolik toužil vrátit ho zpět mezi živé, že přijal tuto podmínku: půl roku bude živ jeden a půl roku druhý, nikdy však oba společně. A tak je to i s námi, kdo na zemi ve své tíži tušíme přítomnost milované bytosti, nedaleko, avšak mimo náš dosah."
(Jeanette Wintersonová - Jan naštěpit třešeň)

"Láska vás nejspíš nedovede až tam, kam myslíte či doufáte, ale bez ohledu na výsledek by to měla být výzva k vážnosti a pravdivosti. Pokud tomu tak není - pokud není ve svém důsledku morální - pak láska není nic jiného než nafouklá rozkoš. Kdežto žal, opak lásky, prostor morálky zjevně neobývá: obranná pozice a přikrčená poloha, do nichž vás v zájmu přežití nutí, z nás činí větší sobce. Není to vyšší vrstva atmosféry, nenabízejí se nám žádné výhledy. Člověk už neslyší sám sebe, jak žije."
(Julian Barnes - Roviny života)

"Nastal okamžik, kdy si musíme připomenout naši lásku. Měli jsme se dost rádi? Využili jsme každého dne k tomu, abychom žasli nad jinými lidmi, abychom byli společně šťastní, uvědomovali si hodnotu vzájemného vztahu, prožili a procítili váhu a význam lidských rukou, očí, lidského těla? Nastal čas, abychom konečně začali žít plně v lásce a přátelství, dřív než beznadějně zajdeme v otřesech světa, neboť nic jiného už neplatí. Přísahejme si, že nebudeme myslet na nic jiného než na lásku, otevřenost uší a rukou, na pohled z hloubky našich očí, na to, abychom do sebe pojali vše, co milujeme, a bez bázně kráčeli ozářeni láskou..."
(Johannes Maria Simmel - Nechte prosím kytky žít)

"Láska není rybník, ve kterém pořád můžeme hledat svůj odraz. Má příliv a odliv. A jsou v něm vraky a potopená města a chobotnice a bouře a truhly se zlatem a perly. Ale perly, ty leží hluboko."
(E. M. Remarque - Vítězný oblouk)

"... Všichni lidé nejsou 'chamraď', zdaleka ne, i když v poslední době zdivočeli. Vězte, že my všichni, kteří známe život, nemáme kromě člověka več věřit. To znamená věřit především v sebe, vědět, že nejsme lidem jen soudci, nýbrž i pokrevními bratry. Nebuďte k nim proto příliš tvrdý. Zlobit se můžete a musíte, ale taky musíte umět lidi polaskat! Tak je to..."
(Maxim Gorkij, z dopisu Vselovodu Ivanovovi, 1917)

"...Nedodržel jsem své sliby, ale zachoval jsem si lidskost...
a Lásku nelze vyrvat z mých žil."
(Susan Abulhawaová - Jitra v Dženínu)

"Hledáš-li pravdu, nedívej se dál než ke svému srdci." (John Lennon)

"Ale já věřím na opravdovou lásku, víš? Nevěřím, že všichni mají nárok mít oči, nebýt nemocní a tak, ale každý by měl mít opravdovou lásku a ta by měla trvat aspoň tak dlouho jako jeho život."
(John Green - Hvězdy nám nepřály)

"Možná ani něco takového jako dobří a špatní kamarádi neexistují - možná existují prostě jen kamarádi, lidé, kteří za vámi stojí, když je vám nejhůř, a kteří vám pomáhají překonávat samotu. A kvůli nim asi stojí za to mít strach, doufat a žít. A možná také i zemřít, když je to třeba. Žádní špatní kamarádi. Jen lidé, které chcete, s nimiž potřebujete být; lidé, kteří se zabydlí ve vašem srdci."
(Stephen King - To)

"Když křičíte, uslyší vás každý. Když šeptáte, uslyší vás ten, který stojí vedle, ale když mlčíte, uslyší vás jen ten, kdo vás miluje." (Mahátma Gándhí)

"Je přítelkyní mý duše. Shromažďuje mě člověče. Sbírá všecky mý kusy a vrací mi je ve správným pořádku."
(Toni Morrisonová - Milovaná)

"Smrt se stala všední a snadnou. Každý ji může mít, každý z nás. Ale láska - kdo může mít lásku?" (J. M. Simmel)

"Jsi o něco šťastnější a taky o něco smutnější."
"Což se navzájem vyruší, takže jsem úplně stejná."
"Vůbec ne. To, že jsi dneska o něco šťastnější, na tom, že jsi taky o něco smutnější, vůbec nic nemění. Den ode dne jsi o něco víc obojí, z čehož plyne, že právě teď jsi nejšťastnější i nesmutnější, jakás kdy byla." "Jak to víš?" "Tak se zamysli. Bylas někdy šťastnější než právě teď, když tu ležíme v trávě?" "Asi ne. Ne." "A bylas někdy smutnější?" "Ne." "I když pozor, u všech to tak nefunguje. Někteří lidi, jako tvoje sestra, jsou prostě den ode dne šťastnější. Jiní, jako Bejla Ašová, jsou jenom smutnější a smutnější. A ostatní, jako ty, jsou obojí." "A ty? Jsi právě teď nejšťastnější i nejsmutnější v životě?" "Jistěže jsem." "A proč?" "Protože mě nic nedokáže učinit šťastnějším ani smutnějším než ty."
(Nicole Kraussová - Dějiny lásky)

"Opravdová láska je umění najít ve světě někoho, s kým si rozumíš lépe, než se sebou samým."
(Henri Fréderic Ámiel)

"Každý si potřebuje s někým pohovořit. Dřív jsme měli náboženství a jiný nesmysly. Dnes by měl mít každý někoho, s kým by si mohl upřímně promluvit, protože i na sebestatečnějšího člověka padá hrozná samota."
(Ernest Hemingway - Komu zvoní hrana)

"S láskou se nerodíme, ale s láskou se stáváme lidmi."
(Simone de Beauvoir)

"... A vzpomínal na to, jak učil lidi lásce, jak jim říkával, že i kdyby rozdali majetek chudým, i kdyby ovládali všechny jazyky a všechna tajemství, nebudou znamenat nic, nebudou-li mít v sobě lásku, která je laskavá, trpělivá, nepůsobí zlo, netouží po poctách, všechno snáší, všemu věří, všechno očekává a včechno přetrvává."
(Henryk Sienkiewicz - Quo vadis)


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama