J. C. Oatesová - Hrobařova dcera

14. června 2017 v 22:27 | Knihomolka |  Výpisky z knih

"Dějiny neexistují. Jediné, co existuje, jsou jednotlivci, a to ještě v jednotlivých okamžicích, oddělených jako rozsypané obratle."

"Surovce si ústupky neusmíříš. Nemůžeš čekat, že se nabaží své krutosti a půjde si hledat jinou oběť."

"Svými vědomostmi se nechlub. Skrývej je jako kteroukoli slabost. Protože i vědět příliš mnoho je slabost, když ostatní vědí příliš málo."

... jejímu synovi bylo dáno, aby hrál na klavír.
"'Bylo dáno', paní Jonesová? Kým?"
"Tím, co v sobě máme všichni, pane Sarrantini, a co nepoznáme, dokud tomu nedáme průchod."

... v kině Bay Palace vídá jen útržky filmů, nikdy žádný celý. A než si našla práci uvaděčky, do kina moc nechodila - "Naši filmy neschvalovali." Takže teď vídá jen části filmů, zato mnohokrát zopakované. Vídá konce scén dlouho před jejich začátky. Začátky filmů hned po jejich dramatických závěrech. Příběhy ve smyčkách. Plynoucí odnikud nikam. Předem ví, co který herec řekne, i ve chvíli, kdy kamera zabere "novou" scénu. Ví, kdy se diváci budou smát, i přesto, že každé obecenstvo je nové a jeho smích je spontánní. Ví, co předznamenává hudební nápověda, i když se nedívá na plátno. Člověku to pokřivuje představu, co může čekat od života. Protože život běží bez hudby, bez nápovědy. Většina věcí se odehrává v tichu. Člověk žije jen dopředu a vzpomíná jen zpátky. Nic nemůže prožít znovu, může si to jen znovu vybavit, a to ještě neúplně. A život není jednoduchý jako filmový příběh, je toho v něm víc, než si člověk může zapamatovat.
"A to, na co se zapomene, zmizí, jako by to nikdy neexistovalo. Než nad tím brečet, to už je lepší smát se."

Když žena otevře své tělo muži, muž si ho vezme, jako by mu patřilo. Když tě muž miluje tímhle způsobem, začne tě nenávidět. Časem. Muž ti nikdy neodpustí, že jeho láska k tobě pramení ze slabosti.

..."holocaust" je historická událost stejně nahodilá jako všechny ostatní historické události. Dějiny, stejně jako evoluce, nemají žádný smysl, neexistuje žádný cíl nebo pokrok. Evoluce je termín označující něco, co je. Ti zbožní fabulátoři chtějí tvrdit, že nacistická genocida byla neopakovatelnou historickou událostí, že nás povznesla nad dějiny. To jsou žvásty, jak jsem vždycky tvrdila a vždycky budu tvrdit. Genocid bylo, je a bude spousta, dokud je člověk člověkem. Dějiny jsou vynález historiků. Touhu po "smyslu" chápe fyzická antropologie jen jako jeden z mnoha rysů našeho druhu. Jestli dějiny skutečně existují, pak je to obrovská řeka/jezero, kam se vlévají nesčetné říčky a přítoky. Všechny jedním směrem. Na rozdíl od žumpy se historie nemůže ucpat. Nelze ji "podrobit testu" - "doložit na příkladu". Ona prostě je. Pokud jednotlivé přítoky vyschnou, řeka zmizí. Řeka nemá žádný "osud". Jediné, co existuje, jsou nahodilé události v čase.


Citováno z: OATESOVÁ, Joyce Carol. Hrobařova dcera. 1. vyd. Brno: BB/art, 2009. 511 s. ISBN 978-80-7381-617-9.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama