Stephen Chbosky - Ten, kdo stojí v koutě

17. září 2018 v 21:32 |  Výpisky z knih
"Každý přijímá takovou lásku, jakou si podle svého názoru zaslouží."


"Nevím, jestli ses tak někdy cítil. Že se ti chce usnout na tisíc let. Nebo prostě nebýt. Nebo si prostě neuvědomovat, že jsi. Nebo tak něco. Myslím, že chtít něco takového je dost morbidní, ale když to na mě přijde, tak si takové věci přeju."

"Někdy se dívám ven, jak padá sníh, a říkám si, že spousta lidí už musela ten sníh vidět. Zrovna jako si říkám, že spousta lidí už četla ty knihy. A poslouchala ty písničky.
Rád bych věděl, jak se dnes cítí."

"Vzpomínám teď na to, jak jsem šel včera spát, a něco jsem si uvědomil. Něco, co je myslím důležité. Uvědomil jsem si, že mě přesto jak se večer vyvinul, vůbec netěší, že se Craig se Sam rozešel. Ani trochu.
Ani na chvilku mě nenapadlo, že by to mohlo znamenat, že by Sam začala mít ráda mě. Podstatné pro mě bylo jenom to, že Sam někdo ublížil. A řekl bych, že v tu chvíli jsem si uvědomil, že ji fakt miluju. Protože nebylo nic, co bych tím získal, a nezáleželo na tom."

"... A můžeme třeba sedět a divit se a jeden kvůli druhému se cítit mizerně a vyčítat spoustě lidí to, co udělali nebo neudělali nebo co nevěděli. Nevím, ale řekl bych, že se vždycky najde někdo, komu můžeš něco vyčítat. Možná že kdyby je děda nebil, máma by nebyla tak zakřiknutá. A možná by si nevzala tátu, kterému se násilí příčilo. A možná bych se nikdy nenarodil. Ale já jsem moc rád, že jsem se narodil, tak nevím, co na to všechno říct, zvlášť když to vypadá, že máma je se svým životem spokojená, a já nevím, co jiného by mohl člověk chtít.
Přijde mi, že kdybych vyčítal tetě Helen to, co udělala, musel bych taky vyčítat jejímu otci, že ji bil, a tomu rodinnému příteli, že s ní mělo, když byla malá. A tomu, kdo měl něco s ním. A Bohu, že tomu všemu nezabránil a nezabránil ani věcem, které jsou daleko horší.
Nějaký čas jsem to tak dělal, ale teď už to prostě dělat nemůžu. Protože to nikam nevede. Protože o to tu vůbec nejde.
Takový, jaký jsem, nejsem jenom kvůli tomu, co se mi zdálo o tetě Helen a na co jsem si vzpomněl. Na to jsem přišel, když jsem měl klid. A myslím, že je důležité si to uvědomit. Věci jsou pak jasnější a líp drží pohromadě. Nechápej mě špatně. Vím, že to, co se stalo, je důležité. A nesmím na to zapomínt. Ale je to podobné, jako když mi doktorka vyprávěla tu historku o dvou bratrech, kteří měli tátu, co hrozně pil. Z jednoho bratra vyrostl úspěšný tesař, který se nikdy nenapil. Ten druhý skončil jako alkoholik a byl na tom stejně jako jeho otec. Když se prvního bratra zeptali, proč nepije, řekl, že když viděl, co to udělalo s jeho otcem, nechtěl nic takového nikdy zažít. Když se zeptali druhého bratra, řekl, že se nejspíš naučil pít po tátovi. Takže mám pocit, že jsme tím, kým jsme, ze spousty různých důvodů. A na většinu z nich možná nikdy nepřijdeme. Ale i když není v naší moci změnit to, odkud pocházíme, pořád si můžeme vybrat, kam směřujeme. Pořád můžeme něco dělat. A můžeme se snažit, abychom s tím byli spokojení.
Myslím, že kdybych měl někdy děti a ty by byly espokojené, nikdy bych jim nevykládal o tom, jak v Číně strádají a takové věci, protože to nic nezmění na tom, že nejsou spokojené. A i když je a tom třeba někdo daleko hůř, nic to nezmění na tom, že ty jsi na tom zrovna takhle. Dobře nebo špatně. Třeba jak říkala moje sestra, když jsem byl nějakou dobu v nemocnici. Říkala, že se fakt bála, jaké to bude na vysoké, ale když uváží, čím jsem si prošel já, cítí se teď kvůli tomu fakt hloupě. Ale já nevím, proč by se měla cítit hloupě. Taky jsem se bál. A fakt si nemyslím, že jsem na tom o něco líp nebo hůř než ona. Nevím. Je to prostě jiné. Možná je dobré vnímat věci v nějakém kontextu, ale někdy je myslím ten jediný kontext v tom, že jsme fakt tady. Jak to říkala Sam. Protože je v pořádku, že něco cítíš. A že jsi přitom tím, kým jsi.


Citováno z: CHBOSKY, Stephen. Ten, kdo stojí v koutě. Nakladatelství Slovart, 2012. 212 s. ISBN 978-80-7529-722-8.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama